Piyanodaki Pedallar Ne İşe Yarar?

piyanodaki pedallar

Piyanodaki pedallar ne işe yarar? sorunuzun cevabı bu yazımızda. Piyano, icadından günümüze kadar birçok gelişim sürecinden geçmiştir. Maksimum verim, istenilen tınıların yakalanması, ergonomi gibi çeşitli konularda optimum fayda amaçlı bu geliştirmeler sonucunda günümüzdeki piyano formuna ulaşılmıştır. Piyanodaki pedallar da istenilen seslerin verilmesinde büyük rol oynamaktadır. Dilerseniz gelin şimdi bu 3 pedal ne işe yarıyor birlikte inceleyelim.

Piyanodaki Pedallar

Sağ Pedal

Piyanodaki pedallar incelendiğinde, bu pedal için piyano çalarken en fazla kullanılan pedal dersek yanlış olmaz. Bu pedala basmadığımızda sesler, piyanonun tuşlarına bastığınız süre boyunca uzayacaktır, parmaklarımızı tuşlardan kaldırdığımız anda ise ses kesilecektir. Bu pedal ise sesleri normal süresinden daha fazla uzatabilmek için kullanılır. Diğer bir deyişle sesin tınlama süresini uzatır. Tuş ile aynı anda basılarak, tuş basıldıktan sonra basılarak ya da tuşa basmadan önce basılarak, ortaya çıkacak sesi uzatacaktır.

Orta Pedal

Bu pedal susturucu görevi görmektedir. Pedal kullanmadan ortaya çıkan ses yüksekliğini sönümleyerek daha kısık seste çalımı sağlar.

Sol Pedal

Piyanoda bir tuşa bastığımızda piyano içindeki çekiçlerin tellere vurmasıyla ses elde edilir. Tuşlara bağlı olan bu çekiçler her basımda 3 ayrı tele vurarak ses elde ederler. Sol pedala basılarak ses elde ettiğimizde ise piyanonun içindeki bu çekiçler 3 değil 2(bazı piyanolarda 1) tele vurarak ses elde edilmesini sağlar. Böylece sol pedal, seslerin daha yumuşak çıkmasına sebep olur. Eserlerdeki hafif nüansları belirtme maksatlı kullanım için oldukça başarılıdır.

Piyano öğrenmeye karar veren kişiler er ya da geç çalışması için bir piyano edinmelidir. Piyano maliyetli bir müzik aleti olduğundan dolayı çeşitli model ve formlardaki piyanolar tercih edilebilir ancak piyano satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri de pedallardır. Piyano eğitiminin başlangıcında piyanodaki pedallar kullanılmasa da ileriye yönelik düşünüp pedalları olan bir enstrüman edinmek çok önemlidir.

Piyano satın alırken teknik detaylar konusunda bizlerden destek alabilirsiniz. Ayrıca Piyano kurslarımız hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilir, eğitimlerimizi ve etkinliklerimizi daha detaylı incelemek için ise Instagram adresimize buradan ulaşabilirsiniz.

Sanatla kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir