Ergenlik Problemlerinde Müzik Eğitiminin Önemi

ergenlik dönemi problemlerinde müzik eğitiminin önemi

Ergenlik problemlerinde müzik eğitiminin önemi tahmin edilenden çok daha önemli olabilir. Ergenlik dönemi bireyin hayatındaki en önemli ve dikkat edilmesi gereken dönemlerinden biridir. Ergenlik döneminin en doğru tanımını şu şekilde yapabiliriz; Psikolojik, sosyal, biyolojik ve zihinsel açıdan bireylerin, gelişme ve olgunlaşma ile çocukluktan yetişkinliğe geçiş yaptığı dönemdir.

Ergenlik dönemi duygusal açıdan çelişkilerin yaşandığı ve dengesiz bir halin olduğu bir dönemdir. Bu durumun en fazla yaşandığı dönem ergenlik dönemidir. Bu dönemde birey genel olarak kaygılı ve endişelidir. Birey, duygularını kontrol etmekte zorlanır. Sınırlarını koruyamaz ve genel olarak zıtlıklar yaşar.

Tüm bunlar bireyi saldırgan tepkilere ya da depresif durumlar, duygular içine sürüklemektedir. Aynı zamanda çevredeki olumsuz etkenler de bireyi daha da içinden çıkılmaz bir durum içine sokmaktadır.

Ergenlik problemlerinde müzik eğitiminin önemi işte tam da bu anlarda devreye girer.Bu davranışların birçoğunu ya da tamamını olumlu yöne çevirmenin bir yolu da sanat eğitimlerinden biri olan müzik eğitimine yönelmektir.

Sanat dallarının içinde insan ruhuna en derin etkiyi bırakanın müzik olacağı bilinen bir gerçektir. Müzikle uğraşan bireyler (bir enstrüman çalan, koroya dahil olan vs.) birlikte iş yapabilme yeteneği kazanmaktadır. Bu durum ergenlik dönemindeki bireylerin yaşamış olduğu olumsuz durumları ortadan kaldırmaktadır.

Kişilik ve kimlik ile problem yaşayan ergen bireylerin müzik eğitimi ile birlikte bir saygınlık ve özgüven kazanacağı da aşikardır. Müzik, duygularıyla başa çıkmakta zorlanan ergen bireylerin kendini anlama ve anlatmasına büyük olanak sağlamaktadır. Müzik eğitimi aynı zamanda ergenlik döneminde uyum problemi yaşayan bireylerde bu olumsuz durumu ortadan kaldırmada etkili bir alandır.

Sevgili velilerimiz; ergenlik dönemi birey için en hassas olduğu dönemlerden biridir. Anne-baba tutumu ergen birey için çok önemlidir. Bireyin ilgisi dahilinde ve sizinle ortak ilerleyişimiz doğrultusunda müzik eğitimi ile olumsuz durumları ortadan kaldırabiliriz.

Müzik, resim, felsefe, sinema, masal alanlarında eğitimlerimizin ve etkinliklerimizin bulunduğu Maya Sanat Akademisi iletişim bilgilerine buradan, etkinliklerimizi ve eğitimlerimizi daha yakından takip etmek isterseniz de Instagram adresimize buradan ulaşabilirsiniz.

Sanatla kalın!

Bu gönderi Müzik’ te gönderildi ve ’ te etiketlendi.

Ergenlik Problemlerinde Müzik Eğitiminin Önemi” te bir düşünce

  1. Pingback: Müzik Eğitiminde Yaratıcılığın Önemi | Maya Sanat Akademi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir