Klasik Kemanla Elektro Keman Arasındaki Farklar

keman ile elektro keman arasındaki fark

Keman çalmaya başlayanların çoğunda bir elektro keman merakı olduğu için bu yazımızda klasik kemanla elektro keman arasındaki farklar konusunu ele alacağız.

Klasik Keman Çalabiliyorsanız Elektro Keman Çalabilirsiniz

Klasik keman ile elektro keman arasındaki farklar teknik ve çalım incelenirse hiçbir farklılık yoktur. İki keman türünde de ses aralıkları ve akort sistemi aynıdır. İyi haberi vermek gerekirse klasik keman çalan birisi hiçbir zorluk çekmeden elektro keman da çalabilecektir.

Klasik keman, tellerine arşeyi sürttüğümüzde doğal ses veren kemanlardır. Ancak elektro kemanda işler biraz farklı yürür. Herhangi bir ses sistemine ya da amfiye bağlantısını yapmadığımızda duymakta güçlük çekeceğimiz kötü bir ses verir. Yani doğal sesi hiç de tatminkar değildir.

Elektro Keman Neden Tercih Edilir?

Örneğin bir konser vereceksiniz ve klasik kemanınız var. Aradığınız keman tonunu yakalayabilmek için çok iyi mikrofonlara ve çeşitli ekipmanlara ihtiyacınız olacaktır. Elektro keman ise özellikle ses sistemlerinden duyum sağlanacak olan sahne, konser, gösteri vb. yapılacağı zaman kullanılması amacıyla üretildiği için mikrofonlama kaynaklı olabilecek istenmeyen sesi baştan engelleyecektir  ve ses sistemine temiz sesi iletebilecektir.

Peki her zaman istenen sadece bu temiz ses midir? Tabii ki hayır! Ses dönüştürücüler ile yapılabilecek etkileşimler ile elektro kemanın sesini baharatlayarak bambaşka ve harika yeni ses tınıları da üretilebilir. Bu baharatlama işlemi klasik keman sesine de yapılabilir ama ses sistemi kullanılırken sisteme gelen sesin temiz olması gerekir ki üzerinde yapacağımız ses değişimleri de istediğimiz güzellikte olsun.

Ayrıca sahnede elektro keman kullanımı, pratikliği de beraberinde getirir. Klasik kemandan sisteme ses aktarımı yapmak için çeşitli mikrofon ve ekipmanların kullanılması gerektiğinden yukarıda bahsetmiştik.  Elektro Kemanda ise kemana takılan bir kablonun sisteme gönderilmesi yeterlidir.

Klasik kemanı mikrofonlayarak kullanan sayısız müzisyen de vardır. Gerekli ekipmanlar elimizin altında varsa ses sistemlerine bağlayacağımız keman türünün klasik keman mı elektro keman mı olacağı yukarıda anlattığımız maddeler doğrultusunda zevke ve tercihe göre değişkenlik gösterir. Burada yanlış diye tanımlanacak bir seçenek  yoktur.

Elektro Kemanın Çalışma Prensibi

Klasik kemanla elektro keman arasındaki farklar çalışma prensibi açısından da bambaşkadır. Elektro keman, içerisinde barındırdığı manyetik denilen sistem sayesinde tellerin titreşiminden oluşacak ses dalgalarını elektrik sinyallerine çevirip ses sistemine, amfiye aktararak ses duyumunu sağlar. Elektro kemanlar genelde içi boş bir gövdeye sahip olmadıkları için de doğal sesleri yok denecek kadar azdır.

Keman kurslarımız ile ilgili yazımıza buradan, eğitimlerimizi ve etkinliklerimizi daha yakından takip etmek için ise Instagram adresimize buradan ulaşabilirsiniz.

Sanatla Kalın!

Klasik Kemanla Elektro Keman Arasındaki Farklar” te bir düşünce

  1. Pingback: Keman Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler | Maya Sanat Akademi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir