Gitar Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

gitar ne kadar sürede öğrenilir

Gitar ne kadar sürede öğrenilir? Sorusuna verilebilecek çeşitli cevaplar vardır çünkü bu sorunun da birden çok anlamı vardır. Gitar çalmaktan kasıt nedir? Ya da gitarı çalmanın bir sınırı var mıdır?

Nice virtüöz olarak adlandırılan büyük gitaristler hala zamanlarının çoğunu enstrümanına çalışarak geçiriyor. Buradan bir çıkarım yapmak gerekirse ne kadar gitar çalışılırsa o kadar iyi gitarist olunuyor.

Eğer Gitar Ne Kadar Sürede Öğrenilir? Sorusunun altında yatan anlam, hedeflenen bir eserse, verilecek cevap burada da hangi eser olduğuna, eseri çalarken kullanılan tekniklere, eserin hızına ve daha birçok özelliğine göre değişkenlik gösterebilir.

Gitar eğitimine başlandıktan itibaren disiplinli bir çalışma temposuyla 1 ay sonunda eserler çalınmaya başlanabilir. Bu seviyede çalınan eserler basit olmasına rağmen çalınırken harika sesler duyulmayabilir. Çünkü gitar çalmaya başlandığında daha önce çok az kullandığınız kasların gelişme süreci de başlar ve ilk dönemler çok verimli kullanılamazlar. Gitar tutuş, duruş teknikleri belirli bir zaman sonunda refleks haline gelir ama amaçladığımız bu durum biraz zaman alır. Bu yüzden başlangıçta beynimizin senkronize olarak ilgilenmesi gereken birçok detay vardır.

Bir diğer konu da enstrümanın ‘nankörlüğüdür’. Hangi enstrümanı çalarsanız çalın eğer belirli bir süre çalışma yapmazsanız sizi geriye atacaktır. Bu durum bisiklete binmek gibidir. Asla unutmazsınız ama uzun süre binmediğinizde tökezlersiniz.

Zamanla bazı noktalar için ekstra uğraşa ve düşünmeye gerek kalmaz ve tamamen güzel icraya odaklanılır, düzenli bir çalışma temposu ve doğru eğitmen ile çalışmanın sonucunda kısa süre içinde çalınan eserler çok daha titizlikle, daha doğru ve güzel çalınmaya başlanır.

Biz Maya Sanat Akademisi olarak gitar kursları da vermekteyiz ve her branşta ücretsiz deneme dersleri düzenlemekteyiz. Ücretsiz deneme derslerinden sonra memnun kalırsanız sizlerle zorlu ama harika bir yolculuğa çıkıyoruz. Klasik gitar kurslarımız ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan, elektro gitar kurslarımız ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan, bas gitar kurslarımız ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Eğitimlerimizi ve etkinliklerimizi daha yakından takip edebilmek de için ise Instagram adresimize buradan ulaşabilirsiniz.

Sanatla kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir