Müzik Eğitiminde Yaratıcılığın Önemi

müzik eğitiminde yaratıcılığın önemi

Müzik eğitiminde yaratıcılığın önemi belki de somut bilgiyi aktarmaktan daha fazla dikkate alınması gereken bir konudur. Yaratıcılık, günlük hayatta her zaman ihtiyaç duyabileceğimiz gibi müzik eğitiminde de ihtiyaç duyabileceğimiz bir yetenektir.  Müzik eğitimi verilirken amaç yalnızca bilgiyi vermek olmamalıdır. Aynı zamanda yaratıcı müzik insanları da yetiştirmek olmalıdır.

Müzik eğitiminde öğrencinin ve öğretmenin bilgisinin yanı sıra yaratıcılıklarının devreye girmesi, yapılan çalışmalarda sınırın olmadığını ortaya koyabilir. Yaratıcılığın devreye girdiği müzik çalışmalarında normalin dışında ve güzel ürünler, sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Bu konuda, müzik eğitimi veren kişilerin öğrencileri için hazırladıkları ortam çok önemlidir ve bu ayrıntı göz önünde bulundurulmalıdır.

Yaratıcılık bireyin başarısını artırma yolunda en önemli ayrıntılardan biridir. İşte tam da burada müzik eğitiminde yaratıcılığın önemi devreye girer.

Bazı araştırmalara göre; öğrencilerin sıra dışı fikirlerine saygı duymak, öne sürdükleri fikirleri gerçekleştirebilmek için olanak sağlamak, sıra dışı düşünmeye teşvik etmek gibi birçok madde eğitimcilerin uygulaması gereken davranışlar olarak sıralanmıştır.

Tüm bunlar verilen müzik eğitiminde de çok önemli olmakla birlikte müzik eğitiminde başarıya giden yolda müzik öğretmenine düşen başlıca görevlerdir.

Yapılan araştırmalara göre de müzik yeteneği ile yaratıcılık arasında önemli bir ilişki olduğu saptanmıştır.

Yaratıcılık ve zeka arasında da bir bağlantı olduğu bilinmektedir. Tüm bunları göz önüne alıp, geliştirilebilen de bir yetenek olduğunu belirtmek gerekir.

Uygun ortamlarda ortaya çıkan yaratıcılık, günümüzde her alanda olduğu gibi müzik alanında da olması gereken ve artık daha fazla gereksinim duyulan bir yetenek olmuştur.

Tüm bunların yanı sıra her türlü müzik eğitiminde öğretmene de büyük görevler düşmektedir. Öğretmenin en önemli görevleri arasında bu yaratıcılığı ortaya çıkarmaya uygun ortam sağlamak ve eğitim vermek gelir. Bu kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken bir konudur.

Sizleri en yakın zamanda, müzik öğretmenlerimizin verdikleri eğitimde yaratıcılıklarını ortaya koydukları ve öğrencilerini bu konuda teşvik ettikleri Maya Sanat Akademisi’ne bekliyoruz.

‘Ergenlik Problemlerinde Müzik Eğitiminin Önemi’ isimli bir diğer yazımıza buradan, eğitimlerimizi ve etkinliklerimizi daha yakından takip etmek isterseniz Instagram adresimize buradan ulaşabilirsiniz.

Sanatla Kalın!

Bu gönderi Müzik’ te gönderildi ve ’ te etiketlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir