Gitar Kursuna Kaç Yaşında Başlanır?

Gitar Kursuna Kaç Yaşında Başlanır?

Bu yazımızda Gitar Kursuna Kaç Yaşında Başlanır? sorusunun ayrıntılı cevapları üzerinde konuşacağız. Öncelikle üzerinde durmamız gereken konu üst yaş sınırının olmamasıdır. Gitar eğitiminde yetişkinler için yaş sınırlaması yoktur. ‘Bu yaştan sonra gitar mı öğrenilir?’, ‘Bizden geçti artık’ gibi düşüncelerle hayallerinizden vazgeçmeyin. Birkaç temel gereksinim dışında (yaş ile alakası olmayan) tüm yetişkinler gitar çalmayı öğrenebilir. Gitar eğitim sürecinde 70 yaşındaki bir öğrenci 20 yaşındaki bir öğrenciden çok daha hızlı ilerleme kaydedebilir. Burada önemli olan etmenler istek, disiplin ve çalışma prensibidir.

Yaş Limiti Nedir?

Gelelim gitar öğrenmek için gerekli olan alt yaş limitine. Genel konuşmak gerekirse 5-6 yaş, bir çocuğun gitar kursuna başlaması için yeterli bir yaştır ama aslında daha önemli olan şartların oluşmuş olması gerekir. Biraz bunlara göz atalım.

Fizyolojik Etmenler

Fizyolojik etmenler çok önemlidir. Gitar çalmak belirli bir kas kuvveti gerektirir. Özellikle sol el kullanımında gitar tellerinin klavyeye doğru sertçe bastırılması gerekir. Ayrıca sol elin klavyeyi doğru bir şekilde kavrayabilecek kadar büyük olması da önemli bir etmendir. Çocukların bunları başaracak kadar kas kuvvetinin oluşmuş olması şarttır.

Geçici Bir Heves Mi, Gerçek Bir İstek Mi?

Çocuklar gitar çalmaya ne kadar meraklı gibi gözükse de gitarı bir oyuncak formunda görmeleri de yaşları gereği gayet olası bir durumdur. Çocuğun, gitarı gerçekten çalmak isteyip istemediği dikkatli bir şekilde analiz edilmelidir. Gitar eğitiminde ilk birkaç ders sıkıcı ve yorucu olabilir. Gitar ince motor beceri gerektirdiği için, kaslarda kısa süreli ve hafif ağrılar olabilir. İlk dersten eğlenceli ve tatminkar melodiler ortaya çıkamayacağından biraz sıkıcı olabilir ama gerçekten ‘Gitar çalmak’ isteyen bir çocuk bu basit ve kısa süreli zorlukların mutlaka üstesinden gelecektir.

En Önemlisi Keyif Almak

Sonuncu ve EN ÖNEMLİ şart ise çocuğunuzun keyif almasıdır. Enstrüman eğitimi bir zorunluluk değildir. Tabii ki sevdirmek için çok çalışacağız ama çocuklar istemediği noktada zorlamamak gerekir. O an zorlayarak belki harika bir yeteneği yok etmiş oluruz.

Şöyle düşünelim çocuğunuz istemiyor ama derslere devam ediyoruz. Bu durumda İleride olabilecek bir gitar sevdasını yok etmemiz çok olasıdır. Belki birkaç sene sonra tekrar gitar eğitimi almak isteyecek ve harika yeteneği sayesinde mükemmel bir gitarist olacak, kim bilir?

Gitar kursuna kaç yaşında başlanır? sorusuna ayrıntılı cevap bulmaya çalıştık. Gitar kursu hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için klasik gitar, elektro gitar, bas gitar kurslarımızla ilgili sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Etkinliklerimize ve eğitimlerimize daha yakından bakabilmek için Instagram adresimize buradan ulaşabilirsiniz.

Sanatla Kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir