Doğru Keman Boyutu Nasıl Seçilir?

DOĞRU KEMAN BOYUTU NASIL SEÇİLİR

Keman alırken ilk dikkat edilmesi gereken konu doğru keman boyutu seçimidir. Doğru keman boyutu nasıl seçilir? sorusuna ayrıntılarıyla cevap vereceğimiz bu yazımızda, keman satın alırken tercih etmeniz gereken doğru keman boyutu hakkında bilgiler vereceğiz.

Keman boyutları 1/8, 1/4, 1/2, 3/4, 4/4 şeklinde nitelendirilmişlerdir. Keman satın alırken bu tanımlar karşınıza çıkacaktır. Bu boy tanımlarının her birinin yanında bir de yaş grupları tanımlanır. İlk önce bunları incelemekte fayda var.

Keman Boyutları(Ölçüleri) ve Yaş Grupları

1/8 Boy Keman: 4-6 yaş grubu

1/4 Boy Keman(Çeyrek Keman): 6-8 yaş grubu

1/2 Boy Keman(Yarım Keman): 8-10 yaş grubu

3/4 Boy Keman(Üç Çeyrek Keman):10-13 yaş grubu

4/4 Boy Keman(Tam Keman): 13 yaş ve üzeri yaş grubu

Şimdi asıl önemli konuya gelelim. Her zaman keman boyutları karşısında nitelendirilen bu yaş gruplarına göre mi keman boyutu tercihi yapılmalıdır? Kesinlikle Hayır! Önemli olan tek konu fizyolojik gelişimdir. Burada belirtilen yaş grupları, ortalama bir fizyolojik gelişim için belirtilmiştir. Her çocuğun gelişim hızı farklıdır. Örneğin 7 yaşında olup yaşıtlarına göre biraz daha hızlı bir büyüme yaşayan bir çocuğun çalması gereken keman boyutu ½ boy keman olabilir.

Doğru keman boyutu seçiminde en doğru yöntem tüm keman boyutlarını denemektir. Kemanları denerken baz alınacak kısım kol, el ve parmak büyüklüğüdür. İlk önce kemanı doğru çalım pozisyonunda tuttuğumuzdan emin olmalıyız. Kemanı sol köprücük kemiğine paralel şekilde tutup çenemizle çenelik kısmını sıkıca kavrayıp sol elimizi kemanın uç kısmında bulunan salyangoza( kemanın en uç kısmındaki salyangoza benzer kısım) doğru uzattığımızda salyangozu rahat bir şekilde kavrayabilmemiz en önemli şarttır. Ayrıca sol el parmaklarımız tuşe(keman sapı üzerinde tellerin altında kalan kısım) üzerinde rahatça hareket edebilmelidir. Bu ayrıntıları dikkate aldığınız takdirde en doğru keman boyutu seçimini yapmış olacaksınız.

Sizleri en doğru keman seçimini yapmanız ve tüm bu anlattıklarımızı keman öğretmenlerimiz eşliğinde canlı olarak deneyimleyebilmeniz için Maya Sanat Akademisi’ne bekliyoruz. Ayrıca keman kurslarımız ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan, etkinliklerimize ve eğitimlerimize daha yakından bakabilmek için Instagram adresimize ise buradan ulaşabilirsiniz.

Sanatla kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir