Klasik Gitar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

klasik gitar alırken

Hangi klasik gitarı almalıyım? Klasik gitar alırken dikkat edilmesi gerekenler? Yanlış bir gitar tercihi mi yaptım? Gibi sorularınıza cevap bulmak ve aklınızdaki tüm şüpheleri gidermek için bu yazımızı lütfen dikkatlice okuyunuz.

Öncelikle klasik gitar alırken, çalacak müzisyenin tercihine bağlı olarak değişkenlik gösterecek noktalara dikkat etmeliyiz. Bu tarz konular için doğru ya da yanlış demek anlamsızdır, tamamen keyif meselesidir. Ancak tartışmasız olarak doğru ya da yanlış denilebilecek konular, olmazsa olmaz denilen gereksinimler de vardır. Şimdi gelin klasik gitar alırken dikkat edilmesi gereken olmazsa olmazlarımızı inceleyelim.

Klasik Gitar Alırken Perdelere Dikkat

Klasik gitarın sapının üzerindeki metal çubuklar(perde demirleri) sapın dışına taşmamalıdır yani bitiş kısımlarına dokunduğunuzda pürüzsüz bir doku hissetmelisiniz. Ayrıca bu metal çubukların üzeri de yani gitar telleri ile temasa geçen yüzeyi de pürüzsüz olmalıdır.

Klasik Gitar Alırken Gitar Sapı Çok Önemli

Klasik gitar alırken dikkat etmeniz gereken çok önemli başka bir konu ise klasik gitarın sapının tellere olan mesafesidir. Teller gitarın klavyesine göre çok yüksekte olmamalıdır. Bu durum çok rahatsız bir gitar çalımına sebep olur. Klasik gitarda tellerin fazla yüksekte olması gerek akor çalarken gerek solo çalarken çok rahatsız edici, yorucu  ve yanlış seslerin gelmesine sebep olur. Teller gitarın klavyesine çok yakın da olmamalıdır. Bu durumun da dezavantajları vardır. Klasik gitara baktığımızda(çalmıyoruz) tellerin hiçbiri perde demirlerine temas etmemelidir. Klasik gitar almaya karar verdiğinizde mutlaka tüm tellerin tüm perdelerdeki seslerini çalın ve dikkatlice dinleyin. Gitarın herhangi bir perdesinden çıkan seste kirli bir tını ya da cızırtı varsa hemen o gitarı almaktan vazgeçin.

Almışken Akort Kulakları İyi Olanı Tercih Edin

Gitarın sap kısmının ucundaki, tellerin bağlandığı kısımlarda bulunan ve 6 adet olan akort kulaklarının kalitesi de çok önemlidir. Kötü akort kulakları akordunuzun bozulmasına sebebiyet verecektir.

Klasik Gitar Alırken Yapımında Kullanılan Malzemeyi Dikkate Alın

Klasik gitarın yapımında kullanılan ağaç çok önemlidir. Her ağacın farklı bir güzelliği olabilir. Mutlaka şu ağaçtan olması lazım gibi bir şey söylemek yanlış olur. İşte bu durum biraz keyif meselesine girer. Ancak bazı ucuz klasik gitarlarda yapım maliyetini düşürmek için kontrplak, lamine ahşap gibi materyaller kullanılabilir. Bu durum klasik gitarın tınısını ve ses yüksekliğini olumsuz yönde etkileyecektir.

Klasik gitar almaya karar verdikten sonra mutlaka dikkat etmeniz gereken konuları inceledik. Biz Maya Sanat Akademisi olarak gitar satışı da yapmaktayız. Tüm bu ayrıntıları uzman eğitmenlerimiz eşliğinde gitarlarımızda inceleyebilir ve doğru gitarı edinebilirsiniz. Ayrıca klasik gitar kurslarımız ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan, elektro gitar kurslarımız ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan, bas gitar kurslarımız ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Eğitimlerimizi ve etkinliklerimizi daha yakından takip edebilmek de için Instagram adresimize buradan ulaşabilirsiniz.

Sanatla Kalın!

Bu gönderi Müzik’ te gönderildi ve ’ te etiketlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir