Doğru Gitar Boyutu Nasıl Seçilir?

gitar boyutu

Gitar alırken akla gelen ilk konulardan biri de hangi gitar boyutunun tercih edilmesi gerektiğidir. Doğru gitar boyutu nasıl seçilir? Çocuğum için hangi gitar boyutu en uygunu? Gitar boyutları hakkında bilgiler? Gibi sorularınıza cevap vereceğimiz bu yazımızda, gitar satın alırken tercih etmeniz gereken doğru gitar boyutu hakkında bilgiler vereceğiz.

Gitar boyutları 1/4, 1/2, 3/4, 4/4 şeklinde nitelendirilmişlerdir. Gitar satın alırken bu tanımlar karşınıza çıkacaktır. Bu boy tanımlarının her birinin yanında bir de yaş grupları tanımlanır. İlk önce bunları incelemekte fayda var.

–Gitar Boyutları(Ölçüleri) ve Yaş Grupları–

1/4 Boy Gitar(Çeyrek Gitar): 6-8 yaş grubu

1/2 Boy Gitar(Yarım Gitar): 8-10 yaş grubu

3/4 Boy Gitar (Üç Çeyrek Gitar):10-13 yaş grubu

4/4 Boy Gitar(Tam Gitar): 13 yaş ve üzeri yaş grubu

Şimdi asıl önemli konuya gelelim. Her zaman gitar boyutları karşısında nitelendirilen bu yaş gruplarına göre mi gitar boyutu tercihi yapılmalıdır? Kesinlikle Hayır! Önemli olan tek konu fizyolojik gelişimdir. Burada belirtilen yaş grupları, ortalama bir fizyolojik gelişim için belirtilmiştir. Her çocuğun gelişim hızı farklıdır. Örneğin 6 yaşında olup yaşıtlarına göre biraz daha hızlı bir büyüme yaşayan bir çocuk için doğru gitar boyutu ½ boy gitar olabilir.

Doğru gitar seçiminde en doğru yöntem tüm gitar boyutlarını denemektir. Gitarları denerken baz alınacak kısım kol, el ve parmak büyüklüğüdür. Gitar, doğru çalım pozisyonunda tutulduğunda sol el gitarın sapını çalım pozisyonunda olması gereken ölçüde kavrayabilmelidir. Parmaklar tüm perdelere rahatça yetişebilmeli ve doğru sesler çıkarılabilmelidir. Gitar satın alırken bu ayrıntılara dikkat ettiğiniz takdirde doğru gitar boyutu seçimi yapabileceksiniz.

Sizleri en doğru gitar seçimini yapmanız ve tüm bu anlattıklarımızı müzik öğretmenlerimiz eşliğinde canlı olarak deneyimleyebilmeniz için Maya Sanat Akademisi’ne bekliyoruz.

‘Gitar Çalmaya Yeni Başlayanlara Tavsiyeler’ isimli bir diğer yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Eğitimlerimizi ve etkinliklerimizi daha yakından takip etmek için ise Instagram adresimize buradan ulaşabilirsiniz.

Sanatla kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir