Okul Öncesi Dönem İçin Kitap Önerileri

okul öncesi dönem için kitap önerileri

Bu yazımızda okul öncesi dönem için kitap önerileri hazırladık.  Maya Sanat Akademisi olarak karantina döneminde, çocuğunuz ile kaliteli zaman geçirebilmeniz için bu yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. Okurken sizler de en az çocuğunuz kadar keyif alacak ve eğleneceksiniz. Bu kaliteli zamanın niteliğini arttıran, doğru kitap seçimleri olacaktır.

Birçok Gelişimin Temelleri Okul Öncesi Dönemde Atılmaktadır

Okul öncesi dönemde kitaplar, çocuğa keyif veren bir oyuncak gibidir. Ve en önemlisi çocuklar bu dönemde oyun ile öğrenirler. Yapılan birçok araştırma bu yazımızı desteklemektedir.

Seçimi doğru yapılmış kitaplar, çocukların kişilik gelişimine çok önemli faydalar sağlamaktadır. Öncelikle çocuğa zengin bir dil çevresi sunmaktadır. Yazılı bir dil ile yeni yeni tanışan okul öncesi dönem çocuğu için, içerik çok önemlidir. Yaratıcılıklarını geliştirme, destekleme açısından erken çocukluk döneminde kitaplar her aşamada karşımıza çıkmaktadır. Merak duygularının harekete geçmesi, kitapların fiziksel açıdan doğru olması ile mümkün olmaktadır. Kitabın içeriği, resimleri, büyüklüğü, yazım dili, kurulan diyaloglar çok önemlidir. Örneğin, resimler metin içeriği ile çelişmemeli, olumsuz anlamlandırmalara fırsat vermemelidir. Kitaptaki karakterin anlaşılır olması okul öncesi dönem çocuğunun kitaba olan ilgisini arttırmaktadır. Tüm bu fiziksel özellikler dikkate alınarak, çocuğumuzun gelişimine uygun kitaplar seçmeliyiz. Kitaplar, erken çocukluk döneminde zihin ve dil gelişimi açısından çok önemli bir uyarandır. Keyifli okumalar diliyoruz!

Okul Öncesi Dönem İçin Kitap Önerileri Listemiz

 1. Üç Kedi Bir Dilek / Sara Şahinkanat
 2. Nokta / Peter H. Reynolds
 3. Bay Limoni / Gonca Mine Çelik
 4. Pezzettino / Leo Lionni
 5. Aç Tırtıl / Eric Carle
 6. Canavarların da Duyguları Var! / Özlem Fedai Korçak
 7. Kırmızı Fil’i Gördünüz mü?
 8. Mutlu Su Aygırı / Richard Edwards
 9. Gergedanlar Krep Yemez / Anna Kemp
 10. Möö La La Alışverişe Çıkan İnek / Stephaine Shaw
 11. Elmer / David Mckee

Tüm bu kitaplar teker teker okunup, sizler için okul öncesi öğretmenimiz tarafından seçilmiştir. Aynı zamanda bu kitapların masal anlatımları Maya Sanat Akademisi’nde yapılmaktadır.  Kitabı hem birlikte okuyup, hem de masal anlatımlarımıza gelecek günlerde katılabilirsiniz. Masal etkinliklerimizle ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Etkinliklerimiz ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için Instagram adresimize buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir