Masalın Çocuğa Kazandırdıkları

masalın çocuğa kazandırdıkları

Amaç Çocuğa İyiyi, Doğruyu ve Güzeli Anlatmak

Bu yazımızda masalın çocuğa kazandırdıkları faydalar üzerinde duracağız. Masal, geçmişten günümüze kadar yazılı ve sözlü olarak gelmiş olan edebi bir türdür. Masal, her toplumun, her kültürün ögelerini yansıtır. Bu yüzden tüm dünyada masallar içerik olarak farklılık gösterse de vermek istediği mesaj aynıdır diyebiliriz. Amaç çocuğa iyiyi, doğruyu ve güzeli anlatmaktır.

Hayal Güçlerini Zenginleştirir

Masallar aktardığı değerler dışında çocukların yaratıcılıklarını artırır ve hayal güçlerini zenginleştirir. Günümüzde artan teknoloji ile aslında masallar yok olmuyor. Masal anlatıcılığı yok oluyor diyebiliriz. Çocuğa anlatılan her masal, farklı karakterler içinde kendini bulma ve hayal dünyasına her masal sonunda yeni bir zenginlik eklemek demektir.

Masal dinlemenin çocuğa güncel hayatında da birçok davranış kazandırabilir. Çocuk, örneğin karşılaştığı durumları daha hızlı kavrar ve olaylara çözüm yolu bulma gücü artar. Problemlere alternatif çözüm yolları bulabilir hale gelir.

Masal Seçimi Çok Önemlidir

Çocuğa anlatılacak veya okuması için verilecek olan masalın seçimi çok önemlidir. Çocukların yaşına ve gelişim düzeyine uygun olması masalı daha keyifli ve anlaşılır kılmaktadır. Bu da masaldan çıkardığı sonuçları günlük hayatına daha iyi aktarmasına yardımcı olur.

Bir diğer önemli nokta ise içerik olmalıdır. Çünkü çocuklar özellikle okul öncesi dönemde her şeyi doğrudan öğrenebilir. Biz ebeveynler, öğretmenler olarak bu konuda hassas davranmalıyız.

İyi Bir İnsan Olabilmeyi Amaçlar

Yapılan araştırmalarda masalın çocuğun birçok gelişim alanına katkı sağladığı görülmektedir. Sosyal, bilişsel ve dil alanına oldukça zenginlik sağlamaktadır. Masal, çocuğun kelime haznesini geliştirir, okuma alışkanlığı kazandırır. Olağanüstü olayların işlendiği masallar çocuklar üzerinde imkansızlık kavramını zayıflatmaktadır. Masal anlatmak, dinlemek aslında ‘iyi bir insan’ olmayı amaçlayan kişiler için seçilebilecek en güzel yollardan biridir.

Masalın çocuğa kazandırdıkları yazımızı Cemal Süreya’nın masalın öneminin ne denli olduğunu anlatan sözüyle bitirmek istiyoruz. ‘Masal dinlememiş çocuklar büyüyünce kedi resmini bile cetvelle çizer.’

Akademimizde düzenlediğimiz müzikli masal dinletilerimiz ile ilgili yazımıza buradan, eğitimlerimizi ve etkinliklerimizi daha yakından takip etmek için ise Instagram adresimize buradan ulaşabilirsiniz.

Müzikli masal dinletilerimizin olduğu Youtube kanalımıza ise buradan ulaşabilirsiniz.

Sanatla kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir