Çocuk Resimlerini Yorumlama

çocuk resimlerini yorumlama

Çocuk resimlerini yorumlama üzerine duracağımız yazımızda, çocuklarımızın, öğrencilerimizin çizdiği resimlere bakarak onlara dair ipucu elde edebilir miyiz?Çocuklar acaba çizdiği resimlerde ne anlatmak istiyor? gibi önemli konulara açıklık getirmeye çalışacağız.

Çocuk Resimlerini Yorumlama Birçok Konuyu Aydınlatabilir

Büyük resimler yani tüm sayfayı kaplayan resimler genellikle saldırgan tavır sergileyen çocuklar tarafından çizilmektedir. Sayfanın tümünü kaplayarak çizimler yapan bir diğer çocuk grubu ise genellikle hiperaktif olarak nitelendirdiğimiz çocuklar olabiliyor. Fakat nadir olarak da olsa büyük ifadeler ile zayıf ruh halini kapatmaya çalışan, çekingen davranan çocuklar da bu şekilde resimler çizebilmektedir.

Küçük çizgiler kullanarak çizim yapan çocuklar genel olarak içe kapalı, çekingen çocuklardır. Sayfada küçük kalan objelerin çizimi onların aslında kendilerini zayıf hissetmesinden ve korkak tavırlar sergilemesinden kaynaklanıyor olabilir. Yine aynı şekilde nadir de olsa saldırgan tavır sergileyen çocuklar da bu şekillerde resimler çizebilmektedir.

Bazı çocuklar ise abartılı çizgilere yer vererek resimler çizmektedir. Örneğin çok büyük bir kafa ya da aksine çok küçük bir kafa çizen çocuklar zihin olarak kendini zayıf ve yetersiz hisseden çocuklar olabilir. Yine bazı çocuklar abartı olarak büyük ya da küçük ağız resimleri çizmektedir. En önemli iletişim aracı olmasında ötürü dil ile problem yaşayan çocukların bu eksikliği kapatmak için abartı büyük ağızlar çizdikleri gözlemlenmiştir. Göz çiziminde ise görme ile problemi olan çocuklar, eksik ya da anlamsız gözler çizebilmektedir. Solunum güçlüğü çeken çocuklar, çizdiği resimlerde burnu abartılı çizgilerle ifade edebilmektedir. Yine aynı şekilde kulak ve işitme ile ilgili sıkıntı yaşayan çocuklar kulak çiziminde abartı çizgilere başvurabilmektedir.

Bazı çocuk resimlerinde korkularını, endişelerini belli etmek için çocukların eksik bıraktığı kısımlar gözlemlenmiştir.  Örneğin kolları olmayan bir çizim yapan çocuk belki de güvensizliğini anlatmak istiyordur. Bacakları eksik çizen çocuklar hareketsiz kaldığını ifade etmek istiyor olabilir.

Bir başka dikkat edilmesi gereken ve merak edilen organ ise cinsel organdır. Genellikle çocuklar resimlerinde cinsel organa yer vermezler. Bu normal bir durumdur. Çocuğun cinsel organ çizimlerine yer vermesinin bazı işaretleri olabilir. Örneğin tuvalet eğitiminin yeterince doğru olmaması, yanlış zamanda verilmesi ya da tuvalet eğitimi sırasında baskı gördüğüne işaret ediyor olabilir. Bazı ailelerin ise cinsiyet eğitimi verirken ya fazla rahat ya da fazla baskı göstermesinden ötürü çocuklar çizimlerinde cinsel organlara yer vermektedir.

Çocuk resimlerini yorumlama yazımızda son olarak çocukların çizdiği aile resimlerine değineceğiz. Çocuk genel olarak en çok sevdiği, saygı duyduğu kişiyi daha özenli çizip boyarken, özensiz çizdiği ya da hiç çizmediği aile ferdi ile olumsuz durumlar (kıskançlık vs.) yaşadığı düşünülebilir.  Örneğin kardeş kıskançlığı yaşayan bir çocuk, anne ve babasının arasına kardeşini çizip kendisini çok uzak bir konuma çizebilir veya tam tersi olarak kardeşini hiç çizmeyebilir.

Çocuk Resimlerini Yorumlama Hassas Bir Konudur

Çocuk resimlerini yorumlama hassas bir konudur. Yukarıda bahsettiğimiz tanılar çocuktan çocuğa değişiklik gösterebilir. Ayrıca çocuk resimlerini yorumlama konusunda çok dikkat edilmesi gerek diğer bir konu, çocuğunuzun çizdiği tek bir resim ile bu yorumlamaları yapmamanız. Sizi çok endişelendiren durumlarda ise bir uzmandan yardım almanız en doğru karar olacaktır.

Ayrıca Maya Sanat Akademisi resim kursları hakkında ayrıntılı bilgiye buradan, etkinliklerimizi ve eğitimlerimizi daha yakından takip etmek isterseniz ise Instagram adresimize buradan ulaşabilirsiniz.

Sanatla kalın!

Bu gönderi Resim’ te gönderildi ve ’ te etiketlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir